آیا ام اس درمان قطعی دارد؟

منشا بیماری ام اس چیست؟

علائم متفاوتی وجود دارند که بستگی به محل اختلال عصب تحت تاثیر قرار دارند. علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از:
– بی حسی و ضعف در یکی از دستها و پاها و یا هردوی آنها ،که معمولاً در یک طرف بدن و یا پایین تنه اتفاق می افتد.
– کاهش دید و یا از دست دهی کامل بینایی ؛ معمولاً در یکی از چشمها که غالباً با درد درهنگام حرکت چشم همراه است (التهاب عصب چشمی).
– دوبینی و یا تاری دید
– سوزش و درد در قسمت هایی از بدن
– احساس شوک الکتریکی که با برخی حرکات سر به فرد دست می دهد
– لرزه، عدم هماهنگی و یا راه رفتن لرزان
– خستگی
– سرگیجه

بیشتر افراد مبتلا به ام.اس، در مراحل اولیه بیماری عود علائم را تجربه می کنند که به دنبال آن بهبودی نسبی یا بهبودی کامل در علایم ایجاد می شود. معمولاً علائم و نشانه های بیماری ام.اس با افزایش در دمای بدن تحریک شده و یا تشدید می شوند.

 

بیشتر بدانیم: علل بروز سکته‌های قلبی میان جوانان

 

انواع ام اس

الگوی پیشرفت ام اس در افراد مختلف با هم فرق دارد. طریقه ای برای پیش بینی اینکه بيماری هر شخص چطور پیش خواهد رفت وجود ندارد. اما به طور کلی، بیماری ام اس چهار نوع مختلف دارد.

 

ام اس پیشرونده اولیه

در بیماری ام اس پیشرونده اولیه، بیماری به تدریج با گذشت زمان بدتر می شود. هیچ تعریف مناسبی از حملات این علائم ارائه نشده است، و بهبودی کمی حاصل شده و یا هیچ بهبودی بدست نمی آید. علاوه بر این، درمان ام اس دراین نوع از ام اس کاربردی ندارد. حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به ام اس به این نوع مبتلا هستند.

 

چند مورد که از سایر انواع ام اس متمایز می باشد

افراد مبتلا به ام اس پیشرونده اولیه معمولا زمانی که بیماری تشخیص داده می شود مسن تر هستند میانگین سنی ۴۰ می باشد. تعداد تقریبا مساوی از مردان و زنان به آن مبتلا می شوند. در سایر انواع این بیماری، نسبت زنان به مردان ۳ به ۱ می باشد. معمولا به معلولیت منجر می شود که زودتر از رایج ترین نوع ام اس یعنی عودکننده – فروکش کننده اتفاق می افتد.

ام اس پیشرونده ثانویه

پس از زندگی با ام اس عود کننده – فروکش کننده برای چندین سال، بسیاری از افراد به ام اس پیشرونده ثانویه مبتلا می شوند. در این نوع، علائم بصورت ثابت شروع شده و هیچ عود و فروکشی ندارند (از این بابت، شبیه ام اس پیشرونده اولیه می باشد). تغییر معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ سال بعد از تشخیص ام اس عودکننده – فروکش کننده اتفاق می افتد. هنوز مشخص نیست که به چه علتی بیماری ام اس باعث تغییر می گردد اما پزشکان نکاتی را در مورد پروسه این بیماری می دانند: هنگامی که شخصی بیماری ام اس در او برای نخستین بار تشخیص داده می شود فردی پیر باشد، مدت زمان کمتری پیش از بیماری، مرحله پیشرونده ثانویه وجود خواهد داشت. افرادی که به طور کامل بعد از مرحله عود بهبود نمی یابند به طور کلی به ام اس پیشرونده ثانویه زودتر از افراد دیگر مبتلا می شوند. روند تغییرات آسیب های عصبی در حال جریان است. پس از انتقال، تورم کمتری وجود داشته و یک شیب آهسته به طرف بهبودی عملکرد عصب ایجاد می شود. ام اس پیشرونده ثانویه به سختی درمان می شود و این بیماری ممکن است روز به روز سخت تر شود. علائم با سرعت های مختلف برای هر فرد بدتر می شوند. درمان ها نسبتا خوب عمل می کنند، اما بسیاری از افراد مشکلاتی را در بکارگیری بدن خود دارند که نمی توانند مانند قبل باشد.

ام اس پیشرونده – عودکننده

نادرترین نوع ام اس است. عود یا حملات اغلب اوقات اتفاق می افتد . اما علایم ادامه یافته و بین عودها بدتر و بدتر می شوند. این نوع آنقدر نادر است که پزشکان به اندازه کافی در مورد آن اطلاعات ندارند. احتمالا در حدود ۵٪ از افراد مبتلا به ام اس به این نوع دچار هستند. از بسیاری جهات، شبیه به ام اس پیشرونده اولیه به نظر می رسد.

ورزش و ام اس

شرکت در کلاس‌های ورزشی ایروبیک منجر به افزایش سطح آمادگی جسمانی، قلبی-عروقی و کاهش احساس خستگی این بیماران می‌شود. با توجه به اینکه ضعف عضلانی یکی از مشکلات مبتلایان به MS است، برای جلوگیری از آن انجام تمرین‌های قدرتی می‌تواند موثر باشد و از آتروفی عضلانی جلوگیری کند و ضعف حرکتی را کاهش می‌دهد. برای این منظور انجام این تمرینات در سه ست با تکرارهای ۱۰ تا ۱۵تایی برای دو یا سه روز در هفته باید انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

 

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *