اسپاسم عضلانی

 اسپاسم چیست ؟

اسپاسم انقباض و گرفتگی ممتد غیرارادی عضلانی که ممکن است جزئی از یک اختلال عمومی یا به منزله پاسخی موضعی به حالتی دردناک باشد. در میان عامه به آن گرفتگی می‌گویند.

از عواملی که می‌توانند باعث گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی شوند، می‌توان به گردش خون ناکافی به دلیل تنگ شدن عروق، فشار بر اعصاب ستون فقرات، کمبود مواد معدنی در بدن همچون کلسیم، منیزیم یا پتاسیم و همچنین داروهای دیوریتیک که عموماً برای فشارخون بالا استفاده می‌شوند، نام برد.

اسپاسم  عضلات یکی از عکس‌العمل‌های حفاظتی و طبیعی بدن نسبت به مشکلاتی است که در ماهیچه یا رشته‌های عصبی اطراف آن پیش آمده است. گرفتگی پشت ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. معمولا حرکات ناگهانی نامناسب ممکن است باعث کشش‌های شدید در بافت ماهیچه‌ای و عصبی این قسمت شده و درد و ناراحتی برای ما ایجاد کند. گرفتگی عضلات پشت گاهی هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود صدمات و مشکلات در قسمت‌های درونی خود ستون فقرات مثل مهره‌ها یا دیسک‌ها و زردپی‌ها (رشته‌های پیوندی که مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند) باشد.

 نشانه های اسپاسم 

از اولین نشانه‌های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه‌ دیده، در پشت یا گردن ظاهر می‌شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

این درد و انقباض معمولا دو هدف دارد: یکی این که شما را متوجه وجود مشکل در بدنتان کند و دیگر این که حرکات شما را محدود سازد تا مانع صدمات بیشتر در آن ناحیه از بدنتان گردد. این علائم معمولا‌ بر اثر فعالیت بدنی زیاد تشدید می‌شوند و عموما پس از یک دوره استراحت، کمتر شده یا از بین می‌روند.

 

بیشتر بدانیم: چطور از سکته مغزی پیشگیری کنیم؟

 

برای رفع اسپاسم چه کنیم؟

کمپرس سرد

برای خلاص شدن از درد کمپرس سرد روش مناسبی برای درمان گرفنگی عضلات می‌باشد.

دمای سرد سبب کاهش التهاب و آرام شدن ماهیچه می‌شود.

  • برای درمان گرفتگی عضلات مقداری یخ را درون یک پلاستیک فریز قرار دهید و به مدت 15 دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید، این کار را هر دو ساعت تکرار کنید
  • روش دیگر دوش آب سرد می‌باشد که سبب آرامش دادن به شما می‌شود.

تمرینات کششی

انچام تمرینات کششی ساده می‌تواند با کاهش گرفتگی به درمان گرفتگی عضلات شما کمک کند، کشش عضله سبب استراحت ماهیچه می‌شود.

  • اگر عضله جلو ران شما گرفته است، پا خود را به سمت پشت خود خم کنید و انگشتان پا خود را به عقب صاف کنید

اگر عضله پشت ران شما گرفته باشد، پا خود را به سمت جلو صاف کنید و تا می‌توانید انگشتان پای خود را به بالا خم کنید.

 

داروهای ضد‌درد و آرام‌بخش
انواع داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایپوبروفن، استامینوفن یا ناپروکسن می‌توانند درد را کاهش دهند و ورم و گرفتگی عضلات را کم کنند. داروهای متنوعی وجود دارند که بدون نیاز به نسخه پزشک قابل‌‌ خریداری هستند، اما حتما در مورد مصرف آنها با پزشک مشورت کنید. او به شما کمک می کند تا مناسب‌ترین دارو را تهیه کنید.

اسپاسم عضلانی ناشی از بیماری های سیستم عصبی مرکزی

مشکلات و بیماری های سیستم عصبی مرکزی یکی از دلایل اصلی اسپاسم های مکرر و دردناک در اشخاص هستند. تحریک بیش از حد نورون های عصب رسان به عضلات اسکلتی در بیماری هایی مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS )، فیبرومالیژیا، بیماری های نخاعی، تنگی کانال نخاع و مشکلات اعصاب محیطی مانند درگیری عصب سیاتیک می توانند انقباض های مکرر، طولانی و مقاوم به درمان در شخص مبتلا به هر یک از موارد ذکر شده را ایجاد نماید. تسکین اسپاسم های عضلانی ناشی از بیماری های سیستم عصبی احتیاج به درمان های جدی داشته و تا برطرف نشدن عامل ایجاد کننده، از بین نخواهد رفت. درمان های اصلی در این نوع از اسپاسم های عضلانی، جراحی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و درمان های دارویی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

 

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *