کاربرد کریسپر

وقتی درمورد ژن صحبت می کنیم ، به آنچه در بحث ژن اتفاق می افتد و پایان آن توجه خواهیم کرد. ویرایش ژن یک موضوع بسیار جدید در ژنتیک است. بنابراین بیایید وارد (ویرایش ژن) و کاربرد کریسپر شویم.

کاربرد کریسپر

کاربرد کریسپر

قبل از ورود به بحث ویرایش ژنوم یا اصلاح ژنتیک ، بهتر است به تعدادی اصطلاحات از جمله ژن ها ، سلول ها ، ژنوم ها ، DNA و حتی خود کلمه crisper مراجعه کنید. اگر با سلول شروع کنیم ، کوچکترین واحد حیاتی بدن یک ارگانیسم را سلول می نامیم. به عبارت دیگر ، اساس هر آنچه در جهان زندگی می کند یک سلول است و بدن موجودات مختلف از میلیاردها سلول تشکیل شده است که در آن ، در لایه ای به نام هسته ، یک ژنوم وجود دارد که دستورالعمل هایی برای انجام  پیشبرد.

DNA نیز چیز عجیبی نیست. این ماده از چهار عنصر ، نیتروژن ، هیدروژن ، اکسیژن و کربن تشکیل شده است که با هم مولکولهای مختلفی را تشکیل می دهند ، که به نوبه خود در ساختار مولکولهای ماکرو ، از جمله DNA هستند. جالب اینجاست که خود مولکول DNA از بلوک ها و قطعاتی به نام ژن تشکیل شده است. ژن ها حامل اطلاعاتی هستند که خصوصیات موجود زنده را تعیین می کنند. یا توسط رنگ چشم و رنگ پوست و مو صاف یا فرفری و قد بلند یا کوتاه و سایر خصوصیات و صفات تحت کنترل ژن ها است.

ژن در واقع یک کد حیاتی است که خود از مجموعه ای از کدهای ژنتیکی یا کدهای سه حرفی تشکیل شده است که دستورالعمل هایی برای ساخت پروتئین دارند. به عنوان مثال ، پروتئین ها عناصر سازنده بدن ما هستند. این واقعیت که بدن ما رشد می کند ، کار می کند و سالم می ماند می تواند به عملکرد و عملکرد پروتئین ها بازگردد. بنابراین ، هر املایی یا خطایی در کد ژنتیکی یک ژن می تواند منجر به تولید پروتئین معیوب شود ، که به نوبه خود می تواند منجر به یک بیماری یا نقص ژنتیکی در انسان شود. Crisper می تواند به عنوان یک غلط گیر املایی به ما کمک کند و اکنون می توانیم از آن برای حذف ، ویرایش یا جایگزینی کد ژنتیکی معیوب استفاده کنیم و این روش کاربردهای مختلفی دارد.

کاربردهای انسانی و گیاهی؟

این اصطلاح در زمینه گیاهان و حیوانات و موجودات دیگر کاربردهایی دارد. حال ، قبل از اینکه به بحث استفاده از آن بپردازیم ، بهتر است بدانیم اساس کریسپر چیست؟ کریسپر یک سیستم ایمنی ذاتی در باکتری ها برای مقابله با عوامل تهاجمی مانند ویروس ها است که باعث از بین رفتن ژنوم عامل مهاجم ، ویروس و تخریب آن می شود. به بیان ساده ، ویروس ها به طور مداوم به باکتری ها حمله می کنند. یعنی در ابتدای زندگی ، این باکتری ها و ویروس ها با یکدیگر در جنگ هستند. اکنون ، در این نبرد ، یا ویروس برنده می شود ، که از سیستم باکتری استفاده می کند و آن را به نفع خود استفاده می کند ، یا باکتری برنده می شود و اجازه نمی دهد ویروس بر آن غلبه کند. وقتی باکتری یک ویروس را شکست می دهد ، بخشی از ژنوم ویروس را برداشته و در ژنوم خود به عنوان حافظه در آرشیو موسوم به کریسپر ذخیره می کند تا زمان کار. الان کجا کار میکنه؟ هنگامی که ویروس دوباره به باکتری حمله می کند ، باکتری کپی از بایگانی تیزتر را تهیه می کند و ژنوم ویروس را برای نسخه اصلی اسکن می کند. هنگامی که نسخه با نسخه اصلی مطابقت داشت ، از سلاح قدرتمندی به نام cas9 استفاده می کند که یک آنزیم پروتئینی است ، DNA ویروس را قطع می کند و ویروس را از بین می برد.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *