تشخیص آسم

تشخیص آسم:

آسم در سنین بالاتر نسبت به سنین پایین شروع نمی شود. در 75٪ موارد ، سن آن زیر 7 سال است. بسیاری از بزرگسالان در واقع عود آسم در دوران کودکی را تجربه می کنند.

سه علائم اساسی سرفه آسم (در شب بدتر می شود) ؛ تنگی نفس و خس خس در شب. خلط ممکن است وجود داشته باشد و با ائوزینوفیل ها زرد شود. بیمار ممکن است سفتی در اطراف قفسه سینه را گزارش کند.

تشخیص آسم

تشخیص آسم

علائم آسم ابتدا می آیند و می روند. یک فرد ممکن است برای مدت طولانی بدون علامت باشد. سرد ورزش یکی از مواردی است که علائم را تشدید می کند. 15 بعد از ورزش ، این علائم شروع می شوند و تا نیم ساعت پس از ورزش ادامه دارند. سوسک قالب؛ گرد و غبار ، سگها و گربه ها محرک این بیماری هستند. عفونت های ویروسی علائم را تشدید می کنند. آسپرین می تواند علائم آسم را در 5٪ بیماران بدتر کند.

وجود آتوپی مانند درماتیت ؛ رینیت چشم قرمز؛ و کهیر به تشخیص آسم کمک می کند. همچنین یادآوری اسپاسم سرفه در دوران کودکی مفید است.

اگر بیماری در درمان های آسم بهبود نیابد ، احتمالاً آسم وجود ندارد. شروع علائم پس از 50 سالگی باید در بیماران دیگر مانند قلب در نظر گرفته شود. افرادی که بیش از 20 سال روزانه یک بسته سیگار می کشند ، بیشتر مبتلا به COPD می شوند.

صدای خس خس سینه و خس خس صدا چند صدا است. اما وجود یا عدم وجود آن نشان دهنده عدم وجود یا انسداد شدید نیست.

علائم بد در آسم شامل تنگی نفس است. ضربان قلب سریع یا تنفس ؛ و بازدم طولانی مدت و نشستن روی هر دو دست به جلو خم می شود. استفاده از عضلات کمکی و افت فشار در دم بالای 12 میلی متر ، نشانه آسم حاد شدید است.

اگر پولیپ دارید ، باید آسپرین و رینیت آلرژیک را در نظر بگیرید. اگر کودکان به آسم ، پولیپ یا آلرژی به آسپرین مبتلا هستند ، باید به CF شک کرد.

تست :

اولین آزمایش می تواند تست Peak Flow باشد که در ایران معمول نیست. این خیلی ارزونه. او باید این تست را سه بار انجام دهد و بهترین را بنویسد. ابتدا فرد باید با انجام این آزمایش دو بار در روز و به مدت دو هفته در حالت سالم میزان طبیعی خود را ثبت کند. افت بیش از 20٪ این اعداد می تواند به بیمار هشدار دهد که حمله آسم قریب الوقوع است.

کمبود این مقدار قطره باید ما را در تشخیص آسم شک کند و این واقعیت که میزان افت مقدار به تشخیص کمک می کند. اگر شاهد کاهش شدید اوج جریان در مطب هستید که پس از 10 دقیقه اسپری گسترده بیش از 20٪ افزایش می یابد ، به تشخیص آسم کمک می کند. مشکل این آزمایش این است که می تواند در بیماری های محدود کننده نیز رخ دهد. در مورد آسم خفیف ، ممکن است این مقدار به حالت طبیعی برگردد و نتیجه آزمایش خانگی 100٪ مسئولیت بیمار است ، که ممکن است قابل اعتماد نباشد.

آزمایش بعدی اسپیرومتری است. اگر FEV1 / FVC کمتر از 70٪ باشد ، یک ضایعه انسدادی است و سپس شدت آن را بر اساس FEV1 تعیین می کنیم (زیر 35٪ بسیار شدید ؛ 35 تا 50٪ شدید ؛ 50 تا 69٪ متوسط ​​؛ 70 تا 100 خفیف).

آزمایش برگشت پذیری که با 4 پاف سابوتامول FEV1 بیش از 12٪ یا 200 سی سی افزایش می یابد ، اگر تنها باشد و بدون علائم آسم باشد کافی نیست زیرا در CF. برونشکتازی ؛ و برونشیولیت و COPD ممکن است مثبت باشد.

از آزمایش متاکولین می توان در موارد مشکوک استفاده کرد. یک آزمایش منفی تقریباً آسم را منتفی می داند. این آزمایش نباید در بیماران مبتلا به سکته قلبی در 3 ماه گذشته و فشار خون بالا انجام شود.

در بیمارانی که تنگی نفس و علائم آسم دارند نباید انجام شود. FEV1 کمتر از 60٪ یا 1.5 لیتر منع مصرف این آزمایش است. بیمار باید کنترل شود تا زمانی که FEV1 به سطح اولیه برسد و گاهی اوقات به اسپری زیر جلدی نیاز است. حدود 1 تا 7 درصد افراد ، به ویژه افراد سیگاری ، آزمایش آنها مثبت است. این آزمایش ممکن است در بیماران مبتلا به آسم بدون علامت به مدت یک هفته منفی باشد.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *